top of page
  • Klára Manychová

Co je to Agility?

Aktualizováno: 17. 10. 2021Všeobecně o sportu

Agility je psí sport, kdy pes vedený psovodem běží parkur podle předem stanoveného pořadí. Agility parkur lze připodobnit koňskému parkuru, kde kůň také překonává skokové překážky. Také proto mezi agilitními nadšenci lze najít spoustu milovníků koní, kteří přesedlali na menší zvířátka. Parkur se skládá z překážek skokových, tunelů a zónových překážek. Při jednotlivých bězích se hodnotí rychlost a preciznost každého týmu. (tým se rozumí pes a psovod). Vyhrává dvojice s nejrychlejším časem a nejméně trestnými body. Každý parkur by měl vyžadovat rovnováhu mezi rychlostí a dovednostmi psa.


Historie sportu

Agility jako nový sport zřejmě vzniklo v roce 1977, nesporné však je, že v roce 1978 se poprvé představilo na Cruftově výstavě v Londýně. John Varley, jeden z členů organizačního výboru se tehdy rozhodl nabídnout divákům něco víc. Rozšířit a inovovat soutěže poslušnosti. A protože stejně jako psy měl rád i koně, k myšlence nebylo daleko. Oslovil tedy Petera Meanwella a 10.2.1978 odstartovala první soutěž agility. Proti sobě bojovala dvě družstva, každé složené ze čtyř týmů. Reakce přihlížejícího davu diváků byla bouřlivá. Původní exhibice určená pro vyplnění volného času návštěvníků výstavy rychle získala svůj vlastní prostor na slunci. O rok později již na Cruftově výstavě startovalo více týmů a v prosinci 1979 se agility stalo součástí slavné mezinárodní přehlídky parkurového skákání v anglické Olympii. První zkoušky v agility se konaly v roce 1980. [6]Na mezinárodních soutěžích, které spadají pod záštitu organizace FCI (mistrovství světa, mistrovství Evropy a mistrovství Evropy juniorů) jsou týmy rozděleny na tři velikostní kategorie - small, medium, large. V České Republice to máme poměrně nově rozděleno mnohem lépe a to do pěti velikostních kategorií - extra small, small, medium, mini large a large.Podle výkonnosti se každý tým dále řadí do tří výkonnostních kategorii A1,A2 a A3. A1 jsou začátečníci, A2 pokročilí a A3 velmi pokročilí. Na závodech se dle těchto výkonnostních kategorií běhají zkoušky, ve kterých každý nový tým začíná v kategorii A1 a dle úspěšně splněných zkoušek se posouvá do náročnější kategorie. Dále dva otevřené běhy agility a jumping, kde společně běhají všechny výkonnostní kategorie. Otevřený agility běh spolu se zkouškovými běhy obsahuje veškeré překážky narozdíl od jumpingu, který je oproštěn o zónové překážky, jako jsou áčko, kladina a houpačka.


Agility je sport, kterému se může věnovat v podstatě každý, kdo má zdravého psa a který rád sportuje. Není zde žádné věkové omezení psovoda ani zde nehraje roli původ čtyřnohého přítele, bohužel až na mezinárodní soutěže spadající pod záštitu FCI, který se věnuje chovu psů a závodit pod ním smí tedy jen psi s průkazem původu. Začít s agility je nejvhodnější u štěněte, ale na startovní čáru se lze podívat až po dovršení 18 měsíců psího sportovce.

Co není při tomto sportu za žádných okolností povoleno je fyzické násilí. Pes se po parkuru pohybuje bez vodítka, obojku či postroje a je ovládán pouze slovně nebo pohybem psovoda. Není dovoleno zvíře jakkoliv chytat za srst, fyzicky trestat nebo hrubě oslovovat.

Agility je především zábava

Kouzlo tohoto sportu spočívá v upevnění vztahu pejska a jeho pána, čehož tým dosáhne při správně vedeném tréninku a pozitivní motivací.

Aktivita, běh a práce s pánem, jsou pro psa naprosto přirozené. Důležité je, aby každý páníček poznal co nejlépe svého psího parťáka a dokázal určit, jaký druh motivace a tréninku bude nejvhodnější. Některý psík nedá dopustit na oblíbenou hračku, jiný zase nepoběží bez pamlsku. To samé platí i při učení všech typů překážek. Věděli jste například, že agilitní svět se rozděluje na týmy, které na zónových překážkách zastavují a na tzv. Sbíhače, kteří profrčí zónu jako vítr?

Aby chemie v závodním týmu správně fungovala je nutné, aby si navzájem důvěřovali. Než tedy začnete uvažovat o dráze agiliťáka, bylo by vhodné pejska naučit základní povely poslušnosti, bez kterých byste se na parkuru neobešli.[1] - http://klubagility.cz/

[2] - https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/agility-mlady-kynologicky-sport-ktery-dobre-zvladaji-i-predskolni-deti-40014864

[3] - https://cs.wikipedia.org/wiki/Agility

[4] - Agility První krůčky - Martina Podešťová, Jaroslav Benda, Karina Divišová

[5] - http://klubagility.cz/files/Rad-agility23.pdf

[6] - https://jumpingdogs.cz/agility/historie


63 zobrazení0 komentářů
bottom of page